Wirtualny punkt szczepienia KULTURĄ
EFRR-Hades
Jesteś tutaj: Start / O NAS / Wolontariat

Wolontariat

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM! 

DOŁĄCZ DO NAS!

Myślałeś kiedyś o tym, żeby pomagać innym, ale nie wiedziałeś jak się za to zabrać? Teraz jest Twój czas. Wstań z kanapy i zostań wolontariuszem. Możesz włączyć się we wspólne projektowanie wydarzeń kulturalnych oraz form spędzania czasu wolnego przez mieszkańców w Muzeum Mleka.

Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie propaguje i przybliża dziedzictwo tradycji mleczarstwa oraz mleka w Polsce i na świecie. Staramy się w innowacyjny sposób zaspokoić potrzeby kulturalne poprzez edukację oraz animację artystyczną dzieci i dorosłych.

Co będzie Twoim zadaniem:

 • pomoc przy organizacji imprez i wydarzeń cyklicznych, plenerowych (np.: czuwanie nad pomyślnym przebiegiem Nocy Muzeów, obchodów Światowego Dnia Mleka, obsługa warsztatów dla dzieci itp.);
 • wsparcie nas podczas zajęć plastycznych i ruchowych z dziećmi (np.: pomoc najmłodszym przy wykonywaniu prac podczas Soboty z Krówką Matyldą, współorganizowanie zabaw podczas zajęć wakacyjnych i feryjnych);
 • pomoc w akcjach promocyjnych Muzeum Mleka (np. roznoszenie materiałów promocyjnych);
 • udział w czynnościach porządkowych przy okazji różnych zajęć, wydarzeń (np. pomoc w uprzątnięciu miejsca po zajęciach);
 • realizacja własnych pomysłów z obszaru kultury, dzięki którym nasza oferta będzie bogatsza.

Ile czasu zajmie Ci wolontariat:

3-4 spotkania w miesiącu po 2 godziny (ok 4 h podczas trwania większej imprezy), dostosujemy się do Twojego kalendarza. Podczas spotkań z koordynatorem, będziesz planować działania, omawiać i rozwiązywać ewentualne problemy oraz dzielić się swoimi pomysłami. Zależy nam na wolontariacie długoterminowym, trwającym nawet kilka miesięcy.

Kogo szukamy?

Ważne jest, abyś posiadał odpowiednie predyspozycje do działań, których zakres będzie opisany w porozumieniu wolontariackim. Nie znaczy to, że do pracy z dziećmi konieczne jest ukończenie studiów kierunkowych, czyli pedagogicznych, aby być wolontariuszem należy przede wszystkim posiadać kompetencje do pracy z dziećmi: być komunikatywnym, potrafić zagospodarować im wolny czas, a najważniejsze: lubić je i mieć z nimi dobry kontakt.

Przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności wolontariackiej zastanów się, co chcesz robić jako wolontariusz, w czym możesz być pomocny, jakie są Twoje oczekiwania.

Oferujemy:

 • wsparcie merytoryczne i opiekę koordynatora wolontariatu;
 • możliwość poznania nowych ludzi, aktywnego i ciekawego spędzenia czasu, a jednocześnie udzielenia pomocy innym;
 • możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego;
 • możliwość poznania instytucji działających w interesującej Cię branży;
 • możliwość uczestniczenia w ciekawych wydarzeniach kulturalnych;
 • możliwość sprawdzenia, czy praca w kulturze jest dziedziną, w której chciałbyś pracować w przyszłości;
 • płaszczyznę do rozwoju swoich pomysłów i umiejętności, takich jak np. znajomość języków obcych, programów komputerowych, zdolności muzyczne, plastyczne i wiele innych;
 • zaświadczenie o wolontariacie.

Zasady rekrutacji

Podejmując pracę jako wolontariusz czeka na Ciebie okres próbny, którego czas trwania zostanie uzgodniony z koordynatorem. Ten czas to możliwość poznania pracowników, specyfiki naszego muzeum, wymagań w stosunku do Ciebie. Z drugiej strony jest to doskonały okres na zweryfikowanie własnych oczekiwań i słuszności wyboru miejsca wolontariatu.

 

Jeżeli masz jakieś pytania, możesz kierować je do koordynatorki wolontariatu w Muzeum Mleka:

Sandra Skorupa; sandra.skorupa@gckgrajewo.pl 

Nie czekaj. Dołącz do nas i zrób coś dobrego dla innych i dla siebie!  

 

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie i bez wynagrodzenia niesie pomoc, angażując się w pracę na rzecz innych osób i instytucji. Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka, może pochwalić się 8  wspaniałymi młodymi, zaangażowanymi wolontariuszami z którymi pracuje.

Nasi wolontariusze od połowy 2019 roku pomagają przy cyklicznych spotkaniach z Krówką Matyldą oraz innych  wydarzeniach i imprezach organizowanych w CTM-MM. Praca wolontariuszy polega na wspieraniu działań promocyjnych i dbaniu o prządek w czasie trwania wydarzenia. Młodzież współpracująca z nami dzięki wolontariatowi rozwija swoje zainteresowania, zdobywa cenne doświadczenie, poznaje ciekawych ludzi, co w przyszłości może zaowocować wymarzoną  pracą zawodową. Nasi „młodsi koledzy” są dla nas wielkim sukcesem, dlatego staramy się to doceniać. Swoją postawą pokazują innym, że mamy wspaniałą młodzież, która poświęca swój czas, niosąc uśmiech zawsze tam, gdzie się pojawia.

Taki bezinteresowny dar serca jest droższy od pieniędzy, a NASI WOLONTARIUSZE są tego przykładem.

 

 

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie